آخرین خبر » اجتماعی » پیشخوان » تیتردوم
کد خبر : 879
چهارشنبه - ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۹
مردم برای ارتباط با فرماندران تماس بگیرند

فرمانداران ۱۲ شهرستان مازندران بهمن ماه مهمان سامد هستند

استانداری مازندران اعلام کرد که فرمانداران ۱۲ شهرستان استان از در بهمن ماه جاری از طریق سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت یا ” سامد ” پاسخگویی مشکلات مردم هستند.

هر یک از فرمانداران برابر برنامه از فردا دوم تا سی ام بهمن به مدت ۲ ساعت در ساختمان سامد واقع در شهرستان ساری ، خیابان فرهنگ ، جنب اداره کل تربیت بدنی حضور یافته و از طریق تماس مردم با شماره ۱۱۱ پاسخگوی مشکلاتشان خواهند بود.

بر اساس اعلام استانداری مازندران ، حضور فرمانداران در سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت روزهای چهارشنبه دوم ، ۱۶ ، ۲۳ و ۳۰ بهمن و به شرح زیر تعیین شده است :

عنوان              روزتاریخساعت
فرماندار شهرستان گلوگاه چهارشنبه۹۸/۱۱/۰۲۸-۹:۴۵
فرماندار شهرستان سیمرغ چهارشنبه ۹۸/۱۱/۰۲۱۰-۱۱:۴۵
فرماندار شهرستان میاندرودچهارشنبه ۹۸/۱۱/۰۲۱۲:۱۵-۱۴
فرماندار شهرستان تنکابن چهارشنبه ۹۸/۱۱/۱۶۸-۹:۴۵
فرماندار شهرستان سوادکوه چهارشنبه ۹۸/۱۱/۱۶۱۰-۱۱:۴۵
فرماندار شهرستان بابل چهارشنبه ۹۸/۱۱/۱۶۱۲:۱۵-۱۴
فرماندار شهرستان رامسر چهارشنبه ۹۸/۱۱/۲۳۸-۹:۴۵
فرماندار شهرستان قائمشهر چهارشنبه ۹۸/۱۱/۲۳۱۰-۱۱:۴۵
فرماندار شهرستان ساری چهارشنبه ۹۸/۱۱/۲۳۱۲:۱۵-۱۴
فرماندار شهرستان عباس آبادچهارشنبه ۹۸/۱۱/۳۰۸-۹:۴۵
فرماندار شهرستان آمل چهارشنبه ۹۸/۱۱/۳۰۱۰-۱۱:۴۵
فرماندار شهرستان نکاءچهارشنبه ۹۸/۱۱/۳۰۱۲:۱۵-۱۴
آلودگی محیط زیست

ضرب‌الاجل‌های بی پایان محیط‌ زیست برای فاضلاب پلاژهای دولتی مازندران

به گزارش مازند خبر به نقل از ایرنا این پلاژها که تحت عنوان مجتمع فرهنگی و ورزشی از سه دهه پیش در حاشیه دریای خزر در شهر فرح آباد برای رفاه کارمندان غیرمازنی وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و حاکمیتی ساخته شد، تصفیه خانه نداشته و فاضلاب این واحدها به طور مستقیم به داخل دریای خزر سرازیر می شود.
محیط زیست مازندران در سال ۹۶ پس از بررسی میدانی به دلیل آلودگی ناشی از ورود این فاضلاب ها به دریای خزر، طرح ساماندهی آنها را در دستور کار خود قرار داد و در مصوبه ای به تمام صاحبان این مجتمع ها هشدار داد تا حداکثر در مدت ۶ ماه نسبت به تعیین تکلیف فاضلاب اقدام کنند که در غیر این صورت باید واحدهای اقامتی خود را تا زمان تکمیل تصفیه خانه فاضلاب تعطیل کنند.
عدم تمکین برخی وزارتخانه ها و نهادهای حاکمیتی 
بر اساس گزارش‌های غیر رسمی حدود یکصد دستگاه دولتی، سازمان‌ها و نهادهای حاکمیتی و شرکت‌های شبه دولتی در حاشیه دریای خزر پلاژ داری می‌کنند که صرفا بیش از ۳۰ پلاژ در ساحل فرح آباد در ۴۰ کیلومتری شمال شهر ساری مرکز استان مازندران فعالند و با وجود  ممنوعیت پلاژ داری برای  این دستگاهها، آنها برای دور زدن قانون عناوین این مراکز اقامتی را تحت عنوان  مجتمع فرهنگی، آموزشی و تفریحی انتخاب کرده در حالی که نقش پلاژ و استراحتگاه را انجام می‌دهند.
برنامه ریزی برای بهره گیری از این پلاژها نیز در ستاد مرکزی دستگاه‌ها صورت می‌گیرد و تنها کارکنان دستگاه‌های مالک می‌توانند از این اماکن با پرداخت اندکی اجاره و گاهی رایگان استفاده کنند و عموم مردم از آن محرومند و طرح استانداری مازندران برای عمومی کردن این پلاژها که از حدود دو سال قبل مطرح شد نیز به دلیل مخالفت وزارتخانه ها، نهادها و سازمان های دولتی حاکمیتی و شبه دولتی این طرح به فراموشی سپرده شد.

با پیگیری محیطزیست مازندران تاکنون صرفا شش وزارتخانه و سازمان دولتی و حاکمیتی در رده ملی تصفیه خانه فاضلاب خود را به بهره برداری رساندند و مابقی دستگاهها یا در حال ساختند و یا این که به هیچ یک از هشدارهای محیط زیست که برخی از این هشدارها نیز با امضای مدعی العموم مرکز استان مازندران نیز همراه بود، به  بهانه ای  از جمله نداشتن بودجه و عدم صدور مجوز تمکین نکردند.
آ لودگی شناگاه ها، کمترین آسیب فاضلاب پلاژهای ساحلی

ورود فاضلاب پلاژهای ساحلی به دریای خزر در سواحل مازندران سبب شده است تا در سال‌های اخیر بسیاری از شناگاه های عمومی این استان دچار آلودگی شده و سلامت گردشگران، مسافران و مجاوران به صورت جدی در معرض تهدید قرار بگیرد.

آلودگی شناگاه های ساحلی دریای مازندران سبب شد تا سازمان محیط زیست به همراه دستگاه‌های متولی از جمله دانشگاه علوم پزشکی مازندران از سه سال پیش طرح سلامت سنجی این مناطق را به اجرا بگذارد. بر اساس این طرح برای شناگاه ها پرچم‌هایی با سه رنگ آبی، زرد و قرمز تعریف شده که باید از آغاز فصل شنا نصب شود.

در نخستین سال اجرای این طرح در تابستان ۹۶ مشخص شد که از ۴۸ شناگاه عمومی تعریف شده برای جمعیت چند ده میلیونی گردشگر، مسافر و مجاور تنها چهار مورد دارای وضعیت سالم هستند و توانستند پرچم آبی به معنای تضمین سلامت را دریافت کنند. در همان سال چهار شناگاه نیز به خاطر بالا بودن میزان آلودگی و تهدید جدی برای سلامتی شناگران با دریافت پرچم قرمز تعطیل شدند و به ۴۰ مورد دیگر هم پرچم زرد داده شد که به معنای قابل تحمل بودن میزان آلودگی بوده است.

درتابستان سال جاری اگرچه وضعیت  سواحل مازندران نسبت به سنوات گذشته وضعیت بهتری نداشت، ولی محیط زیست با همکاری استانداری مازندران برای فراهم کردن حداقل شرایط برای شنا در ساحل خزر اقدام به اجرای طرح در مناطقی از ساحل کرده که وضعیت نسبی بهتری داشتند.
فشار بر محیطزیست برای توقف ساماندهی فاضلاب 
مدیرکل محیط زیست مازندران می گوید: با گذشت  بیش از سه دهه فعالیت پلاژهای وزارتخانه ها و دستگاههای دولتی، حاکمیتی و شبه دولتی در ساحل خزر  در تمام این مدت نیز فاضلاب این اماکن اقامتی به دلیل عدم تعبیه تصفیه خانه فاضلاب وارد دریای خزر می شد.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی گفت: در سال ۹۶ محیط زیست استان مازندران برای نخستین بار این موضوع را با همکاری استانداری این خطه شمال کشور مطرح که مورد موافقت مسوولان ارشد استانی قرار گرفت و طرح برای تعیین تکلیف این فاضلاب ها در دستور قرار گرفت.
وی اضافه کرد: محیط زیست با وجود فشارهای دستگاههای بالادست ( ملی) خارج از سازمان محیط زیست، برنامه خود را پیش برد و ضرب‌الاجل را برای تعیین تکلیف مشخص کرد که تعدادی از وزارتخانه ها، نهادها، سازمان های دولتی و حاکمیتی و حتی شبه دولتی وارد کار شدند و عملیات اجرایی برای ساخت تصفیه خانه فاضلاب شروع کردند.
وی اظهارداشت: محیط زیست مازندران به جد این طرح را پیگیری می کند تا بتواند متولیان این پلاژها را وادار به ایجاد تصفیه خانه فاضلاب کند و در صورتی که آنها به این کار تمکین نکنند؛ مطابق با قانون و با حمایت دستگاه قضایی نسبت به پلمپ این مجتمع ها اقدام می کند.
پایان ۹۸ آخرین ضرب الاجل 
رییس اداره محیط زیست شهرستان ساری که بیشتر پلاژهای این دستگاههای ملی در حوزه مدیریتی این اداره قرار دارد می گوید: ما برای تعامل بیشتر با پلاژداران دولتی و حاکمیتی برای آخرین بار ضرب الاجل دیگری را تا پایان سال ۹۸ با موافقت دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران تعیین کردیم.
عباس زارع افزود : براساس این ضرب الاجل تمام پلاژداران در ساحل فرح آباد شهرستان ساری می بایست حداکثر تا نیمه دوم اسفندماه تصفیه خانه فاضلاب خود را به بهره برداری برسانند و در این صورت می توانند نسبت به پذیرش مسافران برای تعطیلات نوروز اقدام کنند.
وی اضافه کرد : در حال حاضر ۶ دستگاهی که پلاژ در ساحل خزر داشتند، شامل نهضت سوادآموزی، بیمه ایران، راه آهن و چند دستگاه دیگر در ضرب الاجل اولیه که تیرماه سال قبل بود، نسبت به ساخت و تکمیل تصفیه خانه اقدام کردند و  تضفیه خانه آنها به بهره برداری رسید.
زارع خاطرنشان کرد : هم اکنون نیز ۸ دستگاه دیگر نیز با اخذ مجوز قانونی از وزارتخانه و سازمان های مرکزی خود در سطح ملی و اخذ اعتبار موافقت نامه با پیمانکاران برای اجرای طرح به امضاء رساندند و تا حدودی نیز کارها را با سرعت پیش می برند که پیش بینی می شود تعدادی از این تصفیه خانه ها در زمان پیش بینی به اتمام برسد.
رییس اداره محیط زیست ساری اظهارداشت : حدود ۱۰ دستگاه که بیشترشان در زمره نهادهای نظامی و انتظامی قرار دارند، به دلیل طولانی بودن پروسه زمانی دریافت مجوز از نهادهای مرکزی و تصویب بودجه؛ تاکنون اقدامی برای ساخت تصفیه خانه نداشتند که این ها نیز در ضرب الاجل پیش بینی قرار دارند.
زارع می گوید: در هر صورت تمام ۲۳ پلاژ دولتی و حاکمیتی که در ساحل فرح آباد در شهرستان ساری قرار دارد، باید تا پیش از سال ۹۸ نسبت به بهره برداری از تصفیه خانه اقدام کنند و در این صورت براساس اعلام دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ، این مجتمع ها حق پذیرش مسافر را ندارند.
وی اضافه کرد : در حال حاضر محیط زیست برای عملیاتی کردن  این کار مصمم است و از حمایت دستگاه قضایی و استانداری مازندران نیز برخوردار است، و برنامه را طبق روال پیش می بریم، مگر اتفاق خاصی رخ دهد که محیط زیست از لحاظ قانونی برای پیگیری این کار منع شود.

راه اندازی مجدد سایت

به خواست خدا مازند خبر در مراحل تست به سر میبرد و به زودی به روز رسانی می شود

کتاب کلیله و دمنه را بشناسیم

کتاب کلیله و دمنه به مازندران تعلق دارد

درویش علی کولاییان: کلیله را به کشور هند نسبت می دهند چرا که مهمترینِ دلیل، نقل قول از زبان ایرانیان است.(۱) ایرانیان شهادت می دهند که آمدن این کتاب به ایران از کشوری بنام هند بوده است. اگر چنین است، چرا تاکنون نشانه یی از به دنیا آمدن و طلوع این شاهکار در هیچ کجای هند پیدا نشد؟

بسیاری از پژوهشگران به دنبال منشا این کتاب بوده اند، از جمله هرتل(۲) که او سال های زیاد در شبه قاره هند در جستجو بود، اما نشانی از آن نیافت و کوچکترین نشانه در هند از ناحیه یی که خاستگاه کتاب را آنجا بدانیم، پیدا نکرد.

 این گفته سفیر وقت هند(۳) در ایران اگر چه تکراری اما بازهم شنیدنی است که گفت کلیله که از دست رفته بود با بهره گیری از زبان فارسی زنده شد. براستی چه شد که ایرانیان در حفظ این شاهکار فرهنگی که حسب ظاهر متعلق به هند است، از مردم هند پیشی گرفتند؟!

 بسیاری از قصه های کلیله از شاهکارهای ادبی هند بهره می گیرد، اما شکل و فرمی که کتاب معرف آن است و نیز چیدمان روایت ها، نشان می دهد که این کتاب ابداعی منحصر به فرد است و موجودیتی مستقل دارد.
 
 طی تلاش چندین ساله در زمینه تاریخ مازندران باستان، ما به وجهی کامل به این اعتقاد رسیده ایم که کتاب بزرگ کلیله در محدوده شاهنشاهی ایران و در مازندران تالیف شده است .

در نوشتارهای خود همیشه به این نکته پرداخته ام که تمدن برنج در قرون اولیه پیش از میلاد در شمال ایران همزمان با مهاجرت شالیکاران از شمال هند آغاز شد.

بر اساس شواهد، زبان رسمی این مردم دارای قرابتی بسیار نزدیک با سنسکریت کلاسیک بود و  آشکار است که برهمنانِ این مردم، فرهنگ هند باستان را با خود به شمال ایران آوردند.

آن زمان برهمنان و بزرگان قوم از روی احترام، از سوی مردم  و به زبان رایج میان آنان ،ملقب به دیو بوده اند. آن ها (برهمنان ) در فضایی تازه، با گذشت زمان و آمیختن با دیگر اقوام  متمدن ایرانی، اثری بزرگ چون کلیله را خلق کردند.

بدین لحاظ است که ما معتقدیم کلیله و دمنه به مردم ایران و به خطه مازندران تعلق دارد. این گفته فرانسوا دوبلوا محقق فرانسوی(۴) موید ادعای ما است که گفت: « اگر منابع نهایی کلیله می باید در هندوستان جستجو شود، نقطه فرود کتاب در خاور نزدیک، ایران است»
 


 مردم مازندران باستان قومیتی آریایی داشته و همانطور که اشاره شد بر اساس شواهد به سنسکریت و یا زبانی نزدیک به آن سخن می گفتند. به اعتقاد ما منظور نظر برزویه طبیب (مترجم کلیله) از هند، همان مازندران باستان  است .

  نزد ایرانیان و در عصر ساسانیان ، ناحیه یی از مازندران امروز یعنی حوزه تجن که ساری را نیز شامل می شده، به دلیل سکونت مردمی به آیین مردمان هند،  مدتی موسوم به هند بوده است.

  نام مازندران از زبان همان مردم به همان ناحیه اطلاق شد و تمدن در اقلیم جنگلی شمال ایران نیز از همان ناحیه آغاز و توسط همان مردم توسعه یافت.

در کتاب کشف مازندران باستان(۵) با ارائه مقالات متعدد از جمله مقاله یی تحت عنوان “کدامین هند؟ کدام هندوستان؟” این مطالب را به دقت شکافته ایم .

تاریخ نشان می دهد که فرمانروایان خود مختار مازندران قرن ها عهده دار پرداخت خراج به  اشکانیان و ساسانیان بوده اند. 

کلیله، به واقع یک سیاستنامه است. حکما و برهمنان مازندران، آن را با هدف رفتار هوشمندانه در قبال قدرت عظیم امپراتوری ایران، برای آموزش شاهزادگان و امیرزادگان خود تدوین نموده اند.
 
ما کتاب کلیله را  کهن ترین سیاستنامه در تاریخ ایران می دانیم. مرزبان نامه تنها کتاب قابل قیاس با کلیله  است که قرن ها پس از کلیله و در قرن چهارم هجری به زبان کهن تبری (مازندرانی) تدوین شد و مولف آن نیز در اصل شخصی مازندرانی (مرزبان ابن رستم ) است، این نکته به نوبه خود موید مازندرانی و ایرانی بودن کلیله و دمنه است و نشان می دهد قصه از زبان حیوانات (fables )در گذشته های دور، سنتی ریشه دار در فرهنگ و ادبیات مردم مازندران بوده است .
 
بسیار شایسته است که بکوشیم و مطرح کنیم که کتاب ارجمند کلیله و دمنه به مازندرانیان و به مردم ایران تعلق دارد و آن را به مردم جهان نیز  اینگونه بازبشناسانیم.

از تمامی مورخان، نویسندگان و روشنفکران به خصوص آنان که به شمال ایران تعلق دارند، استدعا می کنم به اتفاق، تلاشی همه جانبه را در این زمینه و برای آشکار نمودن هویت راستین کلیله و زدودن سوءتفاهم های تاریخی پیرامون این کتاب آغاز کنیم. اظهار نظر همه صاحبنظران را در این زمینه،غنیمت شمرده از آن استقبال می کنم

پانویس :

۱-ر.ک. کلیله و دمنه از کجا آمده است. نگاهی نو به تاریخ مازندران باستان – درویش علی کولاییان – نشرگیلکان -۱۳۹۱

۲- یوهانس هرتل ‏یکی از اوستاشناسان و هند شناسان مشهور آلمانی است . فرانسوا دوبلوا  مولف کتاب برزوی طبیب و منشا کلیله که تا دهه قبل در سمت استادی یکی از دانشگاه های آلمان بوده است  در باره او می نویسد :  در ۱۹۱۴ هرتل Hertle   گزارشی خواندنی مشتمل بر نتایج  یک سده تحقیق در باره این کتاب را منتشر ساخت. گرچه پژوهشگران سده ۲۰ م. به حقایق دیگری دست یافتند که برخی از آنها نتایج را تغییر یا بسط داده ولی بیشتر آنها تا امروز هم معتبر به شمار می روند .  
                                                    
۳-    دی پی سری واستاوا سفیر وقت هند در ایران که در شهر همدان سخنرانی کرد . خبرگزاری مهر سه شنبه  13 تیر ۱۳۹۱ – شناسهٔ خبر: ۱۶۴۱۶۵۲

۴-    FRANCIS DE BLOIS  مولف کتاب برزوی طبیب و منشا کلیله –ترجمه دکتر صادق سجادی  – انتشارات طهوری – ۱۳۸۲ – (نقل قول ما از دوبلوا را در صفحه شانزده کتاب جستجو کنید )

۵ – کشف مازندران باستان – درویش علی کولاییان – نشر گلچینی – ۱۳۹۴

منبع : مازندنومه

رهبر معظم انقلاب:

فعلا یک سیلی به آمریکایی‌ها زده شد؛ بحث انتقام موضوع دیگری است

آغاز اولین سخنرانی رهبر معظم انقلاب بعد از تحولات اخیر

سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از مردم قم آغاز شد.

به گزارش «مازند خبر»، مهمترین بیانات مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

گذشته باید چراغ راه آینده باشد. بخاطر دفاع از مقام مرجعیت امام خمینی، مردم قم در مقابل نیروهای مسلح و بی رحم رژیم طاغوت سینه سپر کردند. دست مردم خالی بود اما ایمان و غیرت دینی آنها را به میدان کشاند

امروز ما در مقابل زورگویان عالم مجهز هستیم اما وقتی ابزار نظامی مفید است که متکی باشد به ایمان. امروز در مقابل جبهه وسیع دشمن باید این را به یاد داشته باشیم.

نگذارید این درس فراموش شود. چه مسئولان تبیلیغاتی چه علما چه جوانان فعال فرهنگی و آحاد مردم نگذارید این درس فراموش شود.

مراقب باشید راه درست طی شود. این درس بزرگ قرآنی است که نباید آن را فراموش کنید.

این روزها خیلی درباره شهید سلیمانی این رفیق خوب و عزیز و خوشبخت ما صحبت درستی شده است. شهید هم شجاع بود هم با تدبیر بود. برخی جماعت دارند اما تدبیر لازم را ندارند برخی اهل تدبیر اند اما اهل عمل نیستند. شهید دل وجگر داشت و به دهان خطر می رفت.

او با تدبیر بود، فکر می کرد، منطق داشت برای کارهایش. تدبیر و شجاعت در میدان سیاست هم داشت. سخنش اثرگذار و قانع کننده بود.

از همه بالاتر، بااخلاص بود. ابزار شجاعت و تدبیر را برای خدا خرج می کرد. یک فرمانده جنگاور مسلط بر عرصه نظامی بود و به شدت مراقب حدود شرعی بود.

در میدان جنگ، برخی حدود شرعی را فراموش می کنند اما او مراقب بود. جایی که نباید سلاح به کار می‌رفت، سلاح به کار نمی برد، احتیاط هایی می‌کرد که خیلی ها آن را لازم نمی دانستند. به دهان خطر می رفت اما مراقب جان سربازانش بود.

در مسائل داخل کشور، اهل حزب و جناح نبود ،اما به شدت انقلابی بود. انقلابی گری خط قرمز قطعی او بود. بعضی سعی نکنند این را کمرنگ کنند. ذوب در انقلاب بود، پایبند به خط امام و انقلاب بود.

شاید برخی دوستان ندانند ولی دشمنان خوب می دانند که او با کمک به ملت های منطقه توانست همه نقشه های نامشروع آمریکا در غرب آسیا را خنثی کند.

نقشه آمریکا در مورد فلسطین این بود که آنقدر آنها را در ضعف نگه دارند که نتوانند دم از مقاومت بزنند اما او دست فلسطینی ها را پر کرد. کاری کرد که بتوانند مقاومت کنند. برادران فلسطینی مکرر پیش بنده این را شهادت داده اند.

در جلسه ای که با مسولان داشتیم، حاج قاسم گوشه ای می نشست که دیده نمی شد. باید می‌گشت تا او را پیدا کرد. نقشه آمریکا در سوریه، عراق، لبنان با کمک این شهید خنثی شد.

آمریکا مایل است عراق را مثل امروز سعودی با ایران دوران طاغوت می پسندد که هر کاری مایل است انجام دهند مثل گاوشیرده اما جوانان و مرجعیت ایستادند و حاج قاسم به این جبهه کمک رساند به عنوان مشاور فعال.

آمریکا مایل است لبنان را از حزب الله محروم کنند تا لبنان بی دفاع شود مقابل رژیم صهیونیستی اما حزب الله روز به روز قوی تر شد. امروز دست و چشم لبنان، حزب الله است و نقش شهید سلیمانی در این کشور، برجسته است.

ملت ها امروز بیدارند ولی نقش شهید عزیز و رفقای محلی او مثل ابومهدی برجسته است. این ها کارهای بزرگی را انجام دادند.

او هر وقت گزارش می داد من او را تحسین می کردم اما امروز در مقابل او تعظیم می‌کنم. کار بزرگی انجام شد. قیامتی به پا کرد. مردم تشییع جنازه ها و بدرقه های ایرانی و عراقی چه کردند با این بدن اربا اربا.

شهادت او زنده بودن انقلاب را به رخ دنیا کشید.

عده ای می خواستند وانمود کنند انقلاب تمام شده است عده ای هم سعی می‌کنند این کار را انجام دهند اما انقلاب زنده است. دیدید در تهران و شهرهای دیگر چه خبر شد اما من عمیقا از جان باختن تعدادی مردم کرمان متاثر شدم.

این شهادت چشم های غبار گرفته را باز کرد. دشمنان در مقابل عظمت ملت ایران احساس خضوع کردند.

دشمن سعی می‌کند این مجاهد و سردار مبارزه با تروریسم را به عنوان تروریست معرفی کند. آمریکای بی انصاف، دروغ گو و هجو گو سعی کرد اینگونه عمل کند اما ملت به دهان آن ها زد.

اما وظیفه ما چیست؟ حادثه مهمی اتفاق افتاده است، بحث انتقام چیز دیگری است حالا یک سیلی به آنها زده شد این مساله دیگری است. کارهای نظامی این چنینی کفایت آن قضیه را نمی‌کند. باید حضور فساد برانگیز آمریکا در منطقه به پایان برسد.

آن ها در این منطقه ما جنگ، فتنه ویرانی و اختلاف آوردند، اصرار دارند که همین ویران‌گری را نسبت به ایران عزیز داشته باشند. مذاکره مقدمه دخالت ها و حضور هاست. منطقه حضور آمریکا را قبول نمی‌کند.

دشمن شناسی وظیفه آحاد مردم است. نگوییم همه می دانیم بله شما می دانید دشمن کیست. دشمن آمریکا و صهیونیسم است اما تلاش وسیعی انجام می شود تا نظر مردم را عوض کنند. همه باید مراقب باشند. باید نقشه دشمن دانسته شود و شیوه مقابله با دشمن را مردم بدانند. جمهوری اسلامی بدون خواست و اراده مردم که چیزی نیست.

نقشه دشمن این است که جوانان و مردم را در بخش های گوناگون دچار خلل در عزم و اراده کند. تردید افکنی در ایمان و غیرت دینی مردم نقشه دشمن است. می دانند اگر این اتفاق بیافتد، قدرت تهاجمی و دفاعی ایران از بین می رود. این مهم ترین نقشه دشمن است. تحریم ها در میدان اقتصاد نقشه دشمن است. در یک کشور کوچک، اما خبیث اروپایی یک عنصر آمریکایی با یک مشت ایرانی وطن فروش علیه ایران برنامه ریزی کردند که نقشه همان چیزی بود که در قضایای بنزین دیدیم. تعدادی مردم به عنوان اعتراض بیرون آمدند و آن عمال آمدند و ویران کردند و مردم را کشتند، این نقشه قبلی بود.

آنها خوشحالی می کردند که کار ایران تمام شد اما بعد از دو روز معلوم شد کار خودشان تمام شده است.

وحدتی که در زیر تابوت شهید سلیمانی و شهدای همراهش حاصل شد، باید محفوظ بماند. جهت گیری مردم باید تکریم از شهدا و مردان انقلاب و ارزش های انقلاب باشد.

همه بدانیم دشمنی موسمی و فصلی نیست بلکه ذاتی و همیشگی است. ما به لحاظ سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی خود را قوی کنیم تا دشمن نتواند ضربه بزند. اینکه عده ای خیال کنند اگر ما کوتاه بیایم، آمریکا از اقداماتش دست برمی دارد، اشتباه فاحشی است.

عده ای می‌گویند کاری نکنید آمریکا عصبانی شود. اما دشمن از جوانان عرصه علم، جهاد، خدمت و عرصه نظامی عصبانی است.

مصوبه دیروز مجلس مصوبه خیلی خوبی بود، مصوبه پارلمان عراق هم بسیار خوب بود امیدوارم خدا به همه این ها توفیق بدهد تا این راه را ادامه دهند.

بزودی

بازگشت مازند خبر

امروز ‍‍سه شنبه اول بهمن ماه ۱۳۹۸ مازندخبر پس از ماه ها بررسی و هم اندیشی مجدداٌ فعالیتش را آغاز نمود ، رسانه ای که روزهای نخست خود پس از تحمل مشکلات و مرارت های فراوان و دوندگی برای اخذ مجوزهای مورد نیاز با بودجه شخصی اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد پا به عرصه نهاد و از روز اول بنای فعالیتش بر بی طرفی ، صداقت و امانت داری ، بیان مسائل روز و انتقاد در عین صراحت بدون هیچ گونه حُب و بُغض بود اما به مرور مشکلات فراوانی گریبان این رسانه جوان را گرفت .

از روز اول بنای فعالیتش بر بی طرفی ، صداقت و امانت داری ، بیان مسائل روز و انتقاد در عین صراحت بدون هیچ گونه حُب و بُغض بود

سختی حرفه ی خبرنگاری را زمانی می توان به خوبی دریافت که در یک شهر یا استان کم جمعیت همگان همدیگر را می شناسند و کار آنجایی سخت و بمراتب سخت تر می گردد که مسئولین نگاهشان به مانند لسانشان نیست و تناقض گویی ها، درگیری ذهنی را دوچندان می کند و تنها این وسط تو می مانی و کوهی از نفرت که گاه و بی گاه به شکایت و تهدید تبدیل می گردد .

بی شک حرفه ی ما آمیخته با انتقاد و ابتکار عمل در پیشنهاد می باشد ، اما گویی انتقاد آنگونه که بایستی مایه ی تحرک گردد بیشتر موجب تنفرِ مسئولی می گردد که تنها از مسئولیت ، خود و میزش را می شناسد.

موضوع مهم دیگر هزینه های سنگین اداره تحریره بود به طوری که اگر از هر مجموعه ای چه خصوصی و چه دولتی تقاضایی صورت می گرفت در پی آن باید منتظر خواسته های عجیب معقول یا گاه غیرمعمول آن می شدیم و این رسالت رسانه را زیر سوال می برد به همین سبب تصمیم و جمع بندی اعضا بر این شد تا اطلاع ثانوی فعالیت مازندخبر متوقف شود تا فکری اساسی برای مشکلات گردد .

پس از ماه های همفکری و مددگرفتن از ایزدمنان با توجه به وضعیت فعلی جامعه به خصوص استان مازندران جمع بندی ها به این نقطه رسید که از مهر ماه امسال فعالیت مجموعه با تکیه بر همان اعتقادات و پایه ها به صورت جدی آغاز و مازند خبر بتواند با پیگیری مشکلات مردم و بازتاب اخبار رسالت خطیر خویش را پی گیرد ؛

در همین راستا تیم تحریره مازند خبر از کلیه عزیزان و بزرگوارنی که دل در گرو این مرز و بوم دارند دعوت می نماید یاری رسان ما باشند تا بتوانیم گام های استواری برای اصلاح و آبادانی این مرز و بوم به خصوص مازندران عزیزمان باشیم .

علاقمندان جهت همکاری می توانند از طریق رایانامه یا شماره تماس با ما در ارتباط باشند :
MazandKhabar@Gmail.com
۰۹۱۱۹۱۳۹۰۰۱
با سپاس و آرزوی بهروزی برای تمام مردم شریف مازندارن
تحریریه مازندخبر

تقدیر از اسلامی

تقدیر فرمانده نیروی انتظامی کشور از استاندار مازندران

 سرتیپ پاسدار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با صدور لوح سپاسی از تلاش های مهندس اسلامی، استاندار مازندران و رییس شورای تامین استان در راستای برقراری نظم و امنیت در استان قدردانی نمود.

متن کامل پیام فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر است:

جناب آقای مهندس محمد اسلامی

استاندار محترم و رئیس شورای تأمین استان مازندران

سلام علیکم؛

با صلوات بر حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) و آل محمد و عرض احترام؛

از ابراز لطف و تقدیر جناب عالی از نوع عملکرد فرماندهان، مدیران و مأموران خدوم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در کنترل مقتدرانه و مدبّرانه حوادث اخیر سپاسگزارم.

بی تردید تأمین نظم و آسایش عمومی، حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی، بر خورد قاطع با دسیسه گران بیگانه و رفتار توأم با عزّت و رحمت نسبت به فریب خوردگان نه تنها وظیفه سازمانی که تکلیف دینی و انقلابی برای همه دل های مؤمن به آرمان های انقلاب اسلامی است.

در این میان ناجا نیز افتخار دارد که همچون گذشته از هیچ کوششی در این جهاد مقدّس دریغ نورزیده و تحت زعامت و رهنمودهای فرماندهی معظم کلّ قوا حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای ( مدّ ظله العالی ) به گونه ای عمل کرده است که بسیاری از اعاظم و نخبگان، از جمله حضرت عالی آن را پسندیده و تحسین نموده اید.

خداوند را بر این نعمت سپاسگزارم و قدردادن حسن نیت جناب عالی بوده و آرزومندم با دعای خیرتان همچنان در پیمودن صراط مستقیم ولایت و امامت موفّق باشیم.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

سرتیپ پاسدار حسین اشتری

در مازندران

دو انتصاب جدید در استانداری مازندران

 سرپرست جدید معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و مدیرکل جدید امور بانوان و خانواده استانداری مازندران در جلسه شورای اداری استان معرفی شدند.

طی احکام جداگانه ای از سوی مهندس اسلامی، استاندار مازندران، احمد حسین زادگان، با حفظ سمت به عنوان سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران و سمیه قاسمی طوسی، به عنوان مدیرکل جدید امور بانوان و خانواده استانداری مازندران معرفی شدند.

در این جلسه استاندار مازندران از تلاش های علیرضا یونسی رستمی و مریم جمشیدی در مدت مسئولیت شان قدردانی نمود.

هم چنین طی احکام جداگانه ای از سوی دکتر رحمانی فضلی، وزیر کشور، علی شادمان به عنوان فرماندار نور، محمد مهدی نصیری کناری به عنوان فرماندار فریدونکنار و عبدالصمد صفر نژاد به عنوان فرماندار نوشهر، منصوب و معرفی شدند.

اصلاح طلبان محافظه کار

هنگامه شهیدی، روزنامه نگار و فعال سیاسی در یادداشتی به یادداشت اخیر محمد قوچانی، سردبیر روزنامه‌ی سازندگی درباره‌ی احمدی نژاد و اصلاح طلبان پاسخ داد.

متن یادداشت خانم شهیدی به نقل از انصاف نیوز قرار در پی می‌آید:

اخیرا آقای محمد قوچانی در مقاله‌ای به نوعی به تحلیل رفتاری آقای محمود احمدی نژاد پرداخته است که از همین تحلیل ایشان می‌توان به تحلیل دیدگاهی بخشی از اصلاح طلبان رسانه‌ای نزدیک به دولت آقای حسن روحانی رسید:

١- آقای قوچانی در مقاله‌ی خود اظهار داشته: «ما به عنوان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان با احمدی‌نژاد تازه‌ای که از خاکستر احمدی‌نژاد قدیم سر بر آورده است چه باید بکنیم؟»

وی در این بخش از مقاله‌اش به صراحت اقرار کرده که جریان اصولگرا و اصلاح طلب عملا به دنبال حذف احمدی نژاد هستند و سوال اصلی که باید جواب داده شود این است که این  همه دعوا و نزاع بین این دو جریان در سال‌های اخیر بر سر چه بوده و آیا احمدی نژاد این دو ‌جریان را بهم نزدیک کرده و یا حضور در دولت به‌عنوان مشاور رسانه‌ای، ایشان را مجبور کرده تا مواضع اعتدالی بگیرد و با جریان اصولگرا هم پیمان و هم قسم شود؟

٢- ایشان در بخشی دیگر از اظهاراتش به اصولگرایان سرکوفت می‌زند که:

این شما بودید که روال بازى معمول را بر هم زدید و احمدى نژاد را آوردید پس بیایید از این به بعد از گذشته درس بگیریم و از غیر خودمان را در بازی‌های سیاسی آینده راه ندهیم؛

نتیجه‌ای که از این حرف می‌توان گرفت این است که جریان اصلاح طلب انحصار طلب ‌‌و خودبرتر بین بوده و هر جریانی بخواهد اصلاح طلبان را از مسند قدرت کنار بزند با آن جریان مخالفت شدید می‌کند و این همان «اشرافیت سیاسی» است که ایشان هم معتقد به این اشرافیت است و هم خود در دایره‌ی آن قرار دارد.

٣- آقای قوچانی که خود در دهه‌ی هفتاد از منتقدین جدی آیت الله هاشمی رفسنجانی است گویا بسیار زود تاریخ سیاسی اصلاح طلبان و اصولگرایان را به فراموشی سپرده و فراموش کرده‌اند که مقالات انتقادی ایشان و برخی دیگر از روشنفکران آن دوره زمینه‌ساز حذف مرحوم هاشمی از معادلات سیاسی در انتخابات مجلس ششم و ریاست جمهوری سال ٨۴ شد؛

اینکه حضور آقای احمدی نژاد در انتخابات سال ۸۴ باعث شد آیت الله هاشمی با اصلاح رویکرد خویش عملا در آن سال کاندیدای نزدیک به جریان اصلاح طلبی باشد نه اصولگرایان، یک واقعیت است اما ایشان توقع حمایت اصولگرایان از هاشمی در انتخابات ٨۴ را دارند؛ البته تاریخ قابل تغییر نیست و همه می‌دانند اصلاح طلبان و رییس دولت اصلاحات با آوردن مهر علیزاده و معین در مقابل آقایان کروبی و هاشمی زمینه‌ساز ظهور آقای احمدی نژاد شدند و بهتر است در این باره قلب واقعیت و فرافکنی نکنیم و با صداقت با مردم سخن بگویید.

۴- ایشان اشاره دارند که تجدیدنظرطلبانی در جبهه‌ی اصلاح‌طلبان (احتمالا منظورشان اصلاح طلبان غیر حکومتی است) و بنیادگرایانی در جبهه‌ی اصولگرایان هستند که تک روى می‌کنند و به تعبیری زیرآبى می‌روند و احمدى نژادبازى در می‌آورند که این افراد معادلات قدرت را بر هم می‌زنند؛ همچنین از نظر آقای قوچانی بى‌شناسنامه‌ها را نباید در قدرت سهیم کرد که احتمالا منظورشان افراد خارج از خاندان هزار فامیل و غیرخودى‌ها است. از این کلام از دیدگاه من چیزی جز اشرافیت سیاسی و برتری طلبی که ایشان و بخشی از بدنه‌ی اصلاح طلبان به آن اعتقاد دارند استشمام نمی‌کنم.

۵- اینکه احمدی نژاد برای سخنرانی در حرم حضرت عبدالعظیم و روى پله‌ی دادسرا آزادی بیان دارد و سایرین ندارند کمی غلو آمیز به نظر می‌رسد ‌و در این خصوص باید گفت؛

کدام یک از اصلاح طلبان در این سال‌های اخیر همت کرده‌اند دست از محافظه کاری بردارند و به این منظور که نکند با طرفداری از زندانیان سیاسی مجددا از مسند قدرت کنار زده شوند همراه یارانشان که مورد ظلم واقع شده‌اند در جایی با اعلام بیانیه یا سخنرانی و یا مصاحبه حمایت خود را نشان دهند و از حقوق یارانشان دفاع کنند که امروز بسیاری از افرادی سیاسی در بدنه‌ی اصلاح طلبان و اصولگرایان به آزادی بیان احمدی نژاد غبطه می‌خورند و آرزوی داشتن چنین رهبری را در راس جریان خود می‌کنند.

۶- اظهارات امروز احمدی نژاد به نوعی خوشایند جریان اصلاح طلبی است چرا که او حرف‌هایی را که آنان جرات بازگو کردنش را ندارند بر زبان می‌آورد ولی چون در استراتژی مواضع احمدی نژاد با جریان اصلاح طلب یکی نیست او را محکوم می‌کنند.

استاندار مازندران

اجرای طرح متروی تهران به مازندران نیازمند جذب سرمایه‌گذار

قطار

محمد اسلامی در گفت و گو با ایسنا خاطرنشان کرد: تا پایان سال جاری جاده سوادکوه چهاربانده می‌شود و سعی بر متصل کردن مترو تهران به مازندران را داریم تا سبب حمل و نقل سریع شود؛ این طرح با سرمایه گذاری هشت میلیارد دلار به بهره برداری می رسد که نیازمند جذب سرمایه گذار است.

وی با بیان اینکه الگویی که در نمک آبرود در حال اجرا است را می توان در شهرهای دیگر مازندران نیز اجرایی کرد، افزود: سرمایه گذاران می توانند این الگو را در سواحل مازندران اجرا کرده و توسعه دهند.

اسلامی درباره پروژه های نیمه تمام در رامسر خاطرنشان کرد: کار عملیاتی فرودگاه رامسر رو به اتمام است؛ فرودگاه رامسر اگر به فرودگاه بین المللی تبدیل شود با ایجاد مرز هوایی می‌توان جذب توریست کرد. رامسر می تواند محلی برای برگزاری کنفرانس ها و جشنواره های بین المللی باشد و فرودگاه یک ابزار مهم برای رسیدن به این هدف است که در نهایت رشد اقتصادی منطقه را در پی دارد.

اسلامی در ادامه افزود: استان مازندران نیازمند زیرساخت های حمل و نقل تسریع و تسهیل کننده در گردشگری است؛ باید حمل و نقل هوایی، دریایی، ریل و جاده را گسترش داد؛ح مل و نقل ترکیبی سبب توسعه و شتاب در رشد مازندران می شود.

استاندار مازندران در ادامه یادآور شد: در سال ۹۷ طرح  کارخانه کمپوست تنکابن به بهره برداری می رسد که یک فاز آن تولید کمپوست و فاز دیگر آن مربوط به تولید برق است.

وی افزود: ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در حوزه نیروگاه های کوچک جذب شده که در حال اجرا است و دو نیروگاه کوچک ۲۵ و ۳۰ مگابایتی در ماه های آینده به بهره برداری می رسد.

استاندار مازندران گفت: در راستای سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی نوشهر و امیر آباد مذاکره ای با کره ای ها انجام شد و  این کشور آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف در این مناطق تا مبلغ ۵.۲ میلیارد دلار اعلام کرد.